Samari

Výtěžek vánoční aukce Samari dosáhl částky 71.600 Kč

V pondělí 14.12. proběhla v prostorách expozice Baťova mrakodrapu charitativní aukce Samari s názvem Pražští umělci bengálským dětem aneb Karla a její přátelé z Karlovky. Na vzdělání bengálských dětí a na jejich prevenci proti onemocnění malárií se podařilo vydražit fotografie a obrazy v celkové hodnotě 46.600 korun. Olejomalba Viktorie Chaloupkové s názvem Kytice našla svého kupce včera. Nejnovější výtěžek aukce představuje částku 71.600 korun.

„Celou dobu jsem se na ten obraz na aukci díval. Líbil se mi ze všech nejvíc. Dnes jsem obraz koupil za vyvolávací cenu 25.000 korun. Jsem si vědom, že jeho hodnota je mnohonásobně vyšší. Jednou obraz odkáži svému synovi,“ prozradil kupec, který nechce být jmenován.

Díla malířky Viktorie Chaloupkové patří dlouhodobě mezi deset nejprodávanějších u nás. Autorka vystavuje nejen v České republice a na Slovensku, ale také v Rakousku, Německu, Japonsku a v Americe. Portrétovala několik světově známých osobností, jako je Steffi Grafová nebo Ivana Trumpová. Maluje zásadně oleje na karton nebo na plátna.

Umělkyně obraz darovala do aukce Samari díky dlouholetému přátelství s hlavní iniciátorkou akce Karlou Lažanskou z Prahy, která se o osudy bengálských dětí spolu se svým manželem aktivně zajímá od roku 1999. Lažanští podporují na vzdělání tři děti a přispěli na dostavbu knihovny v sirotčinci Hill Tracks.

Z 21 nabízených exponátů poputuje do Galerií Pod radnicí k dalšímu prodeji pouze pět prací. Mezi nimi je litografie o rozměrech 93 x 46 cm s názvem Ty, já, moře a vzpomínky od Věry Krumphanzlové. Na aukci bylo možné se o tuto rozměrnou práci ucházet za vyvolávací cenu 8.000 korun. Autorka se podílela na československo - francouzském celovečerním kresleném filmu "Divoká planeta". Její díla jsou vystavována v Německu, USA, Itálii, Holandsku, Japonsku, Velké Británii, Francii i v České republice. Mezi ocenění, které získala, patří např. zvláštní cena Ex libris (Francie 1998).

Čtyři zbývající malířské práce pocházejí z dílny Naděždy Kotrčové, jejíž současnou tvorbu lze zařadit do 'poetického realismu' a 'fantasijních aspektů.' Maluje převážně olejomalby s lazurovým efektem na plátno, na sololit i na dřevo. Uspořádala několik desítek samostatných výstav doma i v cizině, např. v Torontu, Berlíně, Hannoveru a v Janově. Je členkou 'Spolku českých betlémářů.' Tři z jejích olejomaleb na vánoční téma jsou jsou velmi aktuální a navíc originální tím, že jsou malovány do kruhu. Anděl, Tři králové a Boží rodina může být skvělým dárkem pod stromeček spolu s obrazem o rozměrech 20,5 x 25,5 Hudba II. Kdo uvažuje tak, jako kupec obrazu Viktorie Chaloupkové, jistě ví, že i tato díla známé malířky budou získávat rok od roku na hodnotě.

Výtěžek aukce bude použit na vzdělání bengálských dětí a na jejich prevenci proti malárii. K dokreslení jejich těžkého způsobu života slouží putovní výstava fotografií z kontrolních misí v Bangladéši Naděje pro Bangladéš. Výstava bude až do 4.1.2010 k vidění v prostorách expozice Baťova mrakodrapu. Poté bude instalována v Barum Continental Otrokovice a na jiných místech.

Související články

  • Samari připravuje aukci obrazů pražských výtvarníků
  • Samari zve na aukci obrazů prazských výtvarníků
  • Zveme vás na aukci s názvem Pražští umělci bengálským dětem aneb Karla a její přátelé z Karlovky
  • Charitativní aukce Samari vynesla 46.600 Kč

  • Samari, z.s.
    Burešov 4886
    760 01 Zlín
    Mobil: +420 775 702 866
    e-mail: samari@samari.cz
    www.samari.cz

    Samari, z.s. je zapsaný ve spolkovém rejstříku u Krajského soudu v Brně pod spisovou značkou L 12720

    IČO: 22671951

    Vytištěno z http://www.samari.cz/ | Zhotovení, hosting andrysek.info 2007 | nahoru